Poprzednio Ludek Koldrez nauczył podstawowych sygnałów, dawanych przez Kolejarzy Kolei Drezynowej. W tym rozdziale zaś postaram się wytłumaczyć, co oznaczają różne sygnały i znaki, jakie możemy spotkać przy torze w czasie drezynowania.
Obowiązkowa lektura dla tych, co będą drezynować sami, a także dla ciekawskich, żeby nie zadręczali Kolejarzy Kolei Drezynowej pytaniami za bardzo :-)

Najpierw zapoznamy się z sygnałami, które mogą okazać się dla nas i dla naszego bezpieczeństwa naprawdę ważne:

Poniższe sygnały powinien znać każdy przed wejściem na drezynę...

D1D1

Stój! Sygnał zamknięcia toru. Na stacji stoi na ogół w środku toru, na szlaku - na ogół po prawej stronie toru. Często możemy spotkać się z tym, że nie stoi, a leży, bo się przewrócił :)
Oznacza zakaz jazdy dla pociągu, bądź nakazuje zwolnienie do 10 km/h.Może to oznaczać np. tor jest po prostu zamknięty dla ruchu, bądź też że znajduje się dalej ubytek toru, czy zawalony most. Ale też i to, że tor jest zamknięty dla ruchu pociągów, żeby nie przeszkadzały drezynkom ;-)
Jeżeli nie widzieliśmy w danym miejscu tego sygnału wcześniej, lepiej zatrzymać się i rozejrzeć, co może być przyczyną postawienia tegoż - czy nie jest to nagły koniec toru na przykład.
Na naszej linii sygnał ten znajduje się przy torze na szlaku Kolbudy-Pręgowo, przed miejscem podmycia nasypu.

DODO

Tarczę DO ustawia się w odległości drogi hamowania pociągu zwiększonej o 200 metrów przed tarczą D1, tak aby można było bezpiecznie wyhamować.
Jeżeli nie widzieliśmy w danym miejscu tego sygnału wcześniej, należy wzmóc czujność, gdyż za jakieś 200 m można spodziewać się sygnału D1 "Stój!", przed którym, jak była mowa, może być potrzebne zatrzymanie się, a może nie być on z daleka widoczny, jeżeli się przewrócił..
Na naszej linii sygnał ten można zobaczyć na wyjeździe z Kolbud w stronę Pręgowa, przed podmytym nasypem.

Z1wk
tyl Z1wk
Z1wk

"Stój! Wykolejnica zamknięta" - ten wskaźnik informuje nas, że zbliżamy się do zamkniętej wykolejnicy - urządzenia, które zrzuca tabor z szyn. Należy się zatrzymać i przenieść kolejne osie drezyny nad czerwoną (na ogół ;) płytą wykolejającą, albo otworzyć wykolejnice, jeżeli mamy taką możliwość :)
Wykolejnice znajdziemy na stacji w Kolbudach, jak i na bazie w Kolbudach.

Rozjazdy

Gdy wjeżdzamy na tor, który się rozgałęzia (tzw. jazda "na ostrze")...

Wz1
Wz1

Oznacza, że pojedziemy na prosto.

Wz2
Wz2
Wz2

Oznacza, że skręcimy - w lewo lub w prawo - tak jak pokazuje strzałka.
Gdy wjeżdzamy na rozjazd, na którym łączą się oba tory (tzw. jazda "z ostrza")...

Wz1
Wz1

Oznacza, że można wjechać na rozjazd z toru "na prosto".

Uwaga!!! Jeżeli jedziemy "z boku", wjechanie na rozjazd spowoduje wykolejenie, toteż przestawiamy zwrotnicę, jeżeli jest to możliwe, bądź też musimy zejść z drezyny i przenieść ją nad zwrotnicą.

Wz3
Wz3

Oznacza, że można wjechać na rozjazd z toru "z boku".

Uwaga!!! Jeżeli jedziemy z toru "na prosto", wjechanie na rozjazd spowoduje wykolejenie, toteż przestawiamy zwrotnicę, jeżeli jest to możliwe, bądź też musimy zejść z drezyny i przenieść ją nad zwrotnicą.
Niestety powyższe wskaźniki nie zawsze są umocowane właściwie, a czasami ich brak. Jednak jeżeli rozjazd jest przekładany ręcznie (za pomocą dźwigni z ciężarkiem), możemy po położeniu dźwigni rozpoznać, w którš pozycje jest przestawiony.
Biała połowa u góry oznacza, że rozjazd ułożony jest w swoim zasadniczym położeniu (na ogół jest to jazda na prosto).

Na stacji...

Na stacji poza wspomnianymi już sygnałami na rozjazdach możemy natknąć się na...

W4
W4

Oznacza miejsce zatrzymania się czoła pociągu - na ogół będzie to koniec peronu. Jeżeli planujemy przy peronie postój, należy wyhamować przed tym wskaźnikiem :-)

Z2wk
tyl Z2wk
Z2wk

Oznacza, że zbliżamy się do wykolejnicy, ale jest ona zdjęta z toru i można śmiało jechać.

W5
W5

Oznacza miejsce, za które nie wolno manewrować bez specjalnego pozwolenia dyżurnego ruchu. Wskaźnik ten będzie na stacjach stał około 100 m przed semaforem wjazdowym na stację (lub miejscem, w którym był ten semafor..).

Jeżeli dostaliśmy pozwolenie na pojeżdżenie tylko po stacji - mamy nie wyjeżdżać na szlak, nie jeźdźimy za ten wskaźnik.

W17
W17

Oznacza miejsce przy zbiegających się torach, do którego można zająć miejsce taborem, bez ryzyka potrącenia przez pociąg jadący po sąsiednim torze.
A więc, jeżeli zostawiamy drezynkę przy rozjeździe, na wszelki wypadek lepiej ustawić ją nie bliżej środka rozjazdu niż jest ten słupek - tak na wypadek, gdyby po sąsiednim torze w międzyczasie coś jechało :-)

Na szlaku...

Takie wskaźniki oznaczają, że należy dać sygnał syreną (u nas na ogół raczej trąbką ;), ponieważ dojeżdzamy do...

W6a W6a

...przejazdu przez drogę

W7 W7

...robót torowych - trzeba ostrzec robotników

W6 W6

...przejścia przez tory,tunelu, wiaduktu... (cała reszta miejsc, gdzie może być potrzeba ostrzeżenia ludzi syreną)
O zbliżaniu się do stacji mogą powiadomić nas wskaźniki...

W16

...gdy zbliżamy się do przystanku osobowego (nie ma / nie było semaforów)

W11a W11aW11a W11a

W1W1

..gdy zbliżamy się do tarczy ostrzegawczej semafora wjazdowego na stację

W11b W11bW11b W11b

W1W1

..gdy zbliżamy się do tarczy ostrzegawczej semafora wjazdowego na stację na której jest trakcja elektryczna.

Na naszej linii z takimi sygnałami spotkamy się tylko wjeżdżając na stację Pruszcz Gdański - wieszczą nam one zatem koniec wycieczki


C D N

<< POWRÓT


© 2004 Krzysztof M. Różański kmr@drezyny.pl (tekst i rysunki)